עברית  English

אסור לתת למנהלים להסתובב חופשי בלי אימון - מתוך עיתון גלובס 7/3/2005

לאחרונה הופכת תופעת האימון האישי למנהלים לתופעה רחבה ונפוצה יותר ויותר. אחת האינדיקציות לכך הוא כמות הקורסים למאמנים שעולה בהתמדה. מהי אופנה זאת? מדוע דווקא עכשיו? מה ההבדל בין אימון אישי לבין סוגי היעוץ האחרים (יעוץ אישי וארגוני, טיפול), מי צריך את זה ובשביל מה?

אימון זוהי מטאפורה שבאה מתחום הספורט. זוהי עבודה אישית, אשר בה מסייע המאמן למתאמן לפתח שרירים פיזיים ומנטליים, אשר יובילו את המתאמן לעבר ביצועים משופרים והשגת מטרותיו. האימון הוא מסגרת מוגדרת, אשר מאפשרת למתאמן לקדם את עצמו על בסיס קבוע, לשפר את מה שטעון שיפור ולממש את הפוטנציאל שלו. במציאות המורכבת בה פועלים מנהלים מתעורר הצורך לשתף מישהו, לקבל משוב נקי מפוליטיקה ארגונית ולהתאמן על כישורי הניהול לטובת השגת ביצועים טובים יותר.

האימון הוא לא טיפול ולא יעוץ. הוא משהו באמצע. בטיפול המטפל מסייע למטופל להבין מדוע חייו מתנהלים באופן מסויים, ומתוך ההבנה של המקורות והמניעים להתנהגות צומח שינוי בהתנהגות. ביעוץ היועץ מנסה להעמיד את הידע והנסיון שלו לרשות הנועץ, וזאת כדי להביאו למסקנות והחלטות הנכונות ביותר עבורו, על פי תפיסתו של היועץ. המאמן לעומת זאת אינו נותן עצות ואינו מנסה להבין את המקורות העמוקים לכל התנהגות. הוא מסייע למתאמן להגדיר לעצמו את מטרותיו ולגבש לעצמו את הדרך המיטבית כדי להשיג אותן.

מכאן ברור כי למנהלים קל יותר להתחבר לאימון מאשר לטיפול וליעוץ. הטיפול, מחד, נראה ככניסה לרבדים עמוקים מידי של האישיות. הדבר, גם אם הוא נראה חשוב, אינו נמצא בסדר העדיפויות של המנהל העסוק, ובטח שאינו מתאים ללוח הזמנים הלחוץ שלו. מאידך, היעוץ קנה לעצמו עם השנים שם בעייתי, מאחר ויועצים שונים השתמשו בפרקטיקה זאת על מנת לתת עצות, לקדם אינטרסים פוליטיים ואת עניניהם העסקיים. אך הצורך של מנהלים להתייעץ ולקדם את יכולתם הניהולית לא השתנה ולפיכך,  אימון ניהולי אישי הפך לאופנה העכשווית. האימון אינו מחייב תעצומות נפש עמוקות מידי ומתמקד ביעדים ובתוצאות – שפה מוכרת למנהל משיגרת יומו בארגון.

למרות ההבדלים הנ"ל ישנם מספר מרכיבים ההופכים את הטיפול, היעוץ והאימון לדומים. המרכיב המשפיע ביותר הוא המפגש עם גורם שלישי, אוביקטיבי, מקשיב. ההקשבה כמרכיב מרכזי בכל פרקטיקה יעוצית גורמת למנהל להיפתח, להקשיב לעצמו, להיות מודע למעשיו והתנהגותו – מבלי צורך להתגונן או להתמודד עם שיפוטיות. מאמן טוב הוא מקשיבן טוב. אם המאמן שלך מדבר יותר ממך במפגש – זהו סימן ברור לכך שהוא לא במקצוע הנכון. הקשבה אמיתית, עמוקה, מתוך אמפתיה והתעניינות – היא חלק גדול מההצלחה של תהליך ההתייעצות. מלבד ההקשבה ניתן לציין גם את הצבת היעדים, הבקרה והמעקב כגורמים חשובים בהצלחה של כל תהליך התייעצות. המטרה, כמובן, משותפת לכולם – והיא להביא לשינוי משמעותי, לצמיחה והצלחה.

ישנם סוגים שונים של אימון מנהלים, אך ברובם הם מתמקדים בהצבת יעדים ובגיבוש משותף של האסטרטגיה האישית האפקטיבית ביותר להשגת יעדים אלה. לצורך כך על המאמן לסייע למתאמן לאתר את נקודות החוזק שלו, ולאו דווקא את נקודות התורפה. נקודות החוזק של המתאמן הן אלה שבאמצעותן הוא יגיע לתוצאות. האימון נמשך בדרך כלל לתקופת זמן מוגבלת של בין מספר שבועות למספר חודשים. בתהליך זה המתאמן אמור להגיע לשינוי מוחשי בהתנהגותו, שינוי שמוביל לתוצאות טובות יותר ולקבלת החלטות אישיות בעניינים שנדחו בעבר והודחקו.

האימון הוא לא תמיד נעים. יש באימון חלקים קשים, אשר ההתמקדות בהם אינה נוחה ואף כואבת. הדבר דומה למאמצים שצריך להשקיע הספורטאי בחלקים שיותר קשים לו באימון. מאמצים אלה, הגם שכואבים, מאפשרים צמיחה והתגברות על מחסומים מנטליים וגופניים. גם באימון מנהלים יש צורך להתמודד עם מצבים לא פשוטים. למשל: מנהל שמתקשה לפטר אנשים, אשר ברור כי אינם מתאימים, רק בגלל אי הנעימות האישית, יכול להתאמן עם מאמנו על קיום שיחות מהסוג הבלתי נעים.

בתהליך האימון ישנם מספר מרכיבים, אשר חשוב לשים אליהם לב:
•היכרות רחבה, כולל משפחה, קריירה, מעברים ושינויים בעבר – התפיסה היא של האדם כשלם מערכתי, אשר כל סיפור וכל אירוע מתקשר למטרה אותה רוצים להשיג.

•מוטיבציה לאימון – מה המתאמן רוצה לשנות? מה הוא רוצה להשיג? ממה הוא רוצה להיפטר ולאן הוא רוצה להגיע: בקריירה, בסגנון הניהול, בעסקים, בבית וכו'.

•חוזה האימון: משך, תדירות, סודיות, אחריות אישית, ציפיות הדדיות

•חידוד מטרות בתהליך – אחרי ההיכרות יש צורך לחזור למטרות ולבררן שוב, והפעם מתוך הבנה רחבה של ההקשר האישי של המתאמן

•הקשבה, הקשבה, הקשבה
•התבוננות על הכאן ועכשיו והיחסים עם המאמן – מאמנים מנוסים ידעו לזהות, תוך כדי האימון, דפוסי התנהגות של המתאמן, אשר עשויים להפריע לו להשיג את מטרותיו.

•תרגול ושיעורי בית – המאמן יזהה את איזורי הקושי   של המתאמן ויכוון אותו להתאמן בהתגברות עליהם. 

המאמן ירכיב למתאמן תרגילים, המתאימים להקשר הייחודי, למשל: יש מנהלים שמתקשים להביע פידבק חיובי ומפרגן לעובדיהם גם אם הם חושבים שאלה תפקדו מצויין. במקרה זה העבודה עם המתאמן תהיה על יכולתו לפרגן במקרים שונים – ועל כך הוא יכול לקבל שיעורי בית.

•זיהוי דפוסים חוזרים – במהלך האימון מבחין המאמן בתגובות אשר חוזרות על עצמן אצל המתאמן בכל פעם שנוצר מצב מסוים בסביבה, כגון: כאשר יש תחרות בסביבה המנהל הופך לחוץ וילדותי. זיהוי הדפוסים עוזר למקד את האימון בפיתוח יכולות עקיפה והתמודדות עם הבעיה.

•אינטואיציה – למנהלים רבים יש אינטואיציות מצוינות שהם אינם מקשיבים להן. בשל כך הם נוטים לקבל החלטות שאינן טובות להם ולגבות אותן בנתונים ועובדות. המאמן מסייע למתאמן לסמוך על עצמו ולזהות את המקרים בהם הקשבה לאינטואיציה תוביל לתוצאות הרצויות.

•קיבעונות – למנהלים רבים הרגלי חשיבה ישנים, אשר הביאו אותם להצלחות בעבר אך אינם רלוונטיים עוד. המאמן המנוסה יזהה הרגלים אלה ויסייע למתאמן לראות כי אין בהם עוד תועלת וכי עליו להיפרד מהם, למרות הכאב שבפרידה ממשהו לכאורה מוצלח.

מי צריך אימון אישי? לכך יש שתי תשובות: הראשונה – כולם! למעשה לכולנו יש פרטנרים עמם אנו חולקים את מחשבותינו והתלבטויותינו. לעיתים זה בן/בת הזוג, לעיתים חבר ולעיתים איש מקצוע. האימון האישי בא למסד תהליך זה ולהפוך אותו למובנה ומקצועי. התשובה השניה: מי שמרגיש תקוע, לא מתקדם לשום מקום או לא מבין מדוע העולם לא רואה את כשרונו ונותן לו צ'אנס. במקרים אלה האימון האישי יכול להיות כלי מצויין לפריצת דרך אישית. למעשה, כמעט לכל אחד מאיתנו יש בעברו סיפור של קפיצת מדרגה, שינוי דיסקט או פריצת דרך. נסו להיזכר בסיטואציה כזאת בעברכם ובוודאי תמצאו שם דמות כלשהי שעודדה ואפשרה פריצת דרך זאת. זה אימון במיטבו.

יש כיום סוגים רבים של מאמנים, חלקם בעלי הכשרה אקדמית ומקצועית וחלקם בעלי תעודת מאמן ממכללות coaching שקמו בזמן האחרון. קשה לספק קריטריון לבחירה של מאמן, והדבר תלוי מאוד בכימיה ובציפיות ההדדיות. עם זאת, מומלץ לבחור מאמן שבעצמו עובר אימון באופן עקבי כי רק מי שעובר אימון יוכל להגיע לרמות ההבנה והאמפתיה הנדרשת בתפקיד חשוב זה.
הכותב: דני גל

אימון אישי הוא תהליך למידה אישית המעצים אנשים למצות את הפוטנציאל האישי שלהם
ולשפר משמעותית ולאורך זמן את הביצועים וההישגים האישיים והמקצועיים שלהם
.

אין יעד או חלום גדול מידי!
בכדי שתהליך האימון יצליח חייבים להתקיים מספר דברים: מודעות לצורך לשנות את המצב הקיים, רצון והתמדה בהשגת היעדים 
ומורה דרך שיוביל יד ביד את האדם בדרך לשינוי המיוחל.

מאמן אישי הוא מורה הדרך הזה: הוא מסייע למתאמן לזהות את החוזקות שלו, לעצב ולמקד את השאיפות והרצונות שלו
ולבנות תוכנית פעולה שתאפשר לו להגשימם ולהגיע לביצועים והישגים יוצאי דופן ולאורך זמן.


תוכניות האימון האישי הן מגוונות :
אימון להעצמה אישית, אימון קריירה, אימון זוגי, אימון  עסקי, אימון ללקויות למידה, אימון לאיכות חיים ועוד ועוד.
במכללת CoachME תוכל/י להפוך למאמן/ת מקצועי/ת ותוכל/י לרכוש את הכלים על מנת לשדרג את חייך ולעזור לאחרים לשדרג את חייהם. 

1000 תווים