עברית  English

שאלה של אימון: האם הקואצ'ינג עובד

האם ה-Coaching עובד? האם לעשרה מפגשים יש יכולת ליצור שינוי בחיים? מחקר מרתק שערכה ד"ר סני גורדון-בר בקרב אימהות חד הוריות בישראל מגלה שלגישת האימון המערכתי, שפיתח יורם גורדון, יש השפעות מרחיקות לכת.

 
לפני כעשרים שנה "פרץ" לחיינו האימון – coaching, תהליך מובנה וממוקד של פתרון בעיות, למידה וצמיחה אישית, והשגת מטרות. אבל נשאלת השאלה - האם האימון אכן "עובד", או שמדובר כאן באוסף מקרי של מתאמנים שהצליחו לרתום את עצמם לשינוי ולשיפור?
השאלה הזו הטרידה רבות גם את ד"ר סני גורדון-בר, מחלוצות האימון בישראל. בשנת 2002 היא הקימה, עם יורם גורדון, 2002 את המכללה הראשונה בארץ ללימודי אימון – CoachMe. לסני היה ברור שהשיטה עובדת, אבל כפסיכולוגית מומחית שעשתה שנים לא מעטות באקדמיה, היה לה חשוב גם לבחון את ההצלחה הזו באופן מחקרי.
יחד עם קרן "קציר" העוסקת בהעצמת נשים מאוכלוסיות מוחלשות בפריפריה, היא יזמה מחקר שטח כדי לבדוק האם הכלים שהיא כל כך מאמינה בהם – עובדים. לפני שנספר על המחקר ועל תוצאותיו המעודדות, קצת על האימון המערכתי:
 
האימון המערכתי: להפוך את העוצמות לכוח מניע, חי ומרגש
גישת האימון המערכתי מתמקדת בחיבור המתאמן לעוצמותיו, יצירת תמונת העתיד של חייו (בתחום בו מתמקד האימון – מקצועית, לימודית, זוגית או אחרת), באמצעות הדימיון; עתה, מנוסח החזון האישי כמטרה באמצעות דימוי מנטלי חי ומרגש – המהווה עוגן רב-עוצמה, הממשיך ללוות את המתאמן גם לאחר שהאימון מסתיים.
 
החזון מתורגם לתכנית פעולה היוצקת את תמונת העתיד למציאות, באמצעות שורה של מטרות ויעדים נגישים, מדידים ובני ביצוע.
תוך כי תהליך האימון המערכתי מפתח המתאמן מנהיגות עצמית, מסוגלות עצמית ויכולת ובה יותר לניהול עצמי.
אימון במבחן: המחקר בקרב אמהות חד הוריות בפריפריה
"מכל מיני סיבות, רבים תופסים את האימון ככלי "מותרות" של מנהלים, בכירים ואנשים שהפרוטה בכיסם" מסבירה ד"ר גורדון-בר. "אבל זה ממש לא כך. זהו כלי רב-עוצמה, שיכול להוכיח את כוחו דווקא בקרב אוכלוסיות מוחלשות". ואכן, כדי להוכיח את תפיסתה, יזמה ד"ר גורדון-בר את המחקר בקרב אימהות חד הוריות בפריפריה. בשיתוף עם קרן "קציר" יצא לדרך הפרויקט החברתי והמחקרי, שמטרתו שינוי המסוגלות העצמית והשגת מטרות, בקרב אמהות חד הוריות, הלומדות לימודי תואר ראשון, באזורי הפריפריה של ישראל.

לשאלון – האם יש לך את הכישורים לאמן? >>

האם עשרה מפגשי אימון יעשו את ההבדל? (רמז: כן!)
"על מנת לבחון את התוצאות של האימון בצורה המקיפה והמעמיקה ביותר, חילקנו את המחקר לשניים", מספרת ד"ר גורדון-בר. "25 משתתפות לקחו חלק במחקר האיכותני, ועמן ערכנו ראיונות עומק, וקבוצות מיקוד; 24 משתתפות השתתפו בחלק הכמותי, וכלומר
ענו על שאלון מובנה. קבוצת ביקורת שהורכבה מנשים בעלות רקע זהה – שהיו בשלבי המתנה לאימון. האימון שניתן כלל 10 מפגשים – הראשון והאחרון נערכו פנים אל פנים, ושמונת המפגשים הנותרים התקיימו באמצעות סקייפ או שיחת טלפון". כשסיכמנו את התוצאות – התמונה הייתה פשוט מרגשת ומעצימה".
המשתתפים במחקר האיכותני דיווחו על השפעה משמעותית ורחבה של האימון המערכתי על תחומי החיים השונים (ד"ר גורדון-בר מכנה זאת "אפקט האדווה"), וסיפרו כי יצירת תמונת העתיד המיטבי הפכה עבורם את האימון לאפקטיבי.
אפקט האדווה: השינוי מתפשט לכל תחומי החיים

כאשר המתאמן מיישם את החשיבה המערכתית בהצלחה, הוא מרחיב את השימוש בה גם לתחומי חיים נוספים. תופעה זו נקראת "אפקט האדווה", וכך זה נשמע מפי המתאמנים: " אני מציבה מטרות. אני מציבה מטרות ליחידת משפחתי, כדי לנהל בית נורמלי, ואני מרחיבה את יכולות התכנון וקבלת ההחלטות לתחומים אחרים בחיי".
אחת מהמאמנות ציינה: "כאשר היא (המתאמנת) הפכה זאת להרגל זה העלה את תחושת הביטחון שלה. אני נתתי לה כח להשפיע על עצמה, לתחזק את ההנעה ולראות תובנות ובעיקר ליצר התחייבות לעצמה ודרכה".
נקודה נוספת, משמחת במיוחד: רוב האימהות בקבוצת המחקר דווחו על שיפור משמעותי ביחסיהן עם ילדיהן – למרות שזו לא היתה מטרת האימון.
האימון המערכתי – נקודת מבט חדשה ומעצימה לחיים
האימון המערכתי האישי משלב פן מעשי ו"תכל'סי" יחד עם חזון מעצים ושימוש בכלים מגוונים, ובכך הוא גם משפיע באופן עמוק על המאמנים עצמם.
אחת מהמאמנות המנוסות מפרטת: זה חלק ממני, מוטבע באישיותי ובהתנהגותי גם עם ילדי ונכדי...אני רוצה שגם המתאמנים והמתאמנות שלי ייקחו זאת לחייהם כפי שאני עשיתי".

כשהיא מצוידת בתוצאות המחמיאות של מחקר זה, ממשיכה ד"ר סני גורדון-בר להוביל את מכללת CoachME ולהנחיל את הכלי העוצמתי, המעשי והמעצים הזה – לדורות נוספים של מאמנים.

אימון אישי הוא תהליך למידה אישית המעצים אנשים למצות את הפוטנציאל האישי שלהם
ולשפר משמעותית ולאורך זמן את הביצועים וההישגים האישיים והמקצועיים שלהם
.

אין יעד או חלום גדול מידי!
בכדי שתהליך האימון יצליח חייבים להתקיים מספר דברים: מודעות לצורך לשנות את המצב הקיים, רצון והתמדה בהשגת היעדים 
ומורה דרך שיוביל יד ביד את האדם בדרך לשינוי המיוחל.

מאמן אישי הוא מורה הדרך הזה: הוא מסייע למתאמן לזהות את החוזקות שלו, לעצב ולמקד את השאיפות והרצונות שלו
ולבנות תוכנית פעולה שתאפשר לו להגשימם ולהגיע לביצועים והישגים יוצאי דופן ולאורך זמן.


תוכניות האימון האישי הן מגוונות :
אימון להעצמה אישית, אימון קריירה, אימון זוגי, אימון  עסקי, אימון ללקויות למידה, אימון לאיכות חיים ועוד ועוד.
במכללת CoachME תוכל/י להפוך למאמן/ת מקצועי/ת ותוכל/י לרכוש את הכלים על מנת לשדרג את חייך ולעזור לאחרים לשדרג את חייהם. 

1000 תווים