עברית  English

גישת האמון המערכתי Systems Coaching

הגישה שהוכחה מחקרית וזכתה להכרה בינלאומית, פרי פיתוחו של יורם גורדון.

מהי גישת האימון המערכתי? הגישה מבוססת על יותר מעשר גישות תיאורטיות בתחום של הבנת ההתנהגות האנושית ותהליכי שינוי. כבר למעלה מעשור שהגישה עובדת וכיום יש לנו גיבוי מחקרי לאפקטיביות של הגישה. המתאמן עצמו לא צריך להבין את מורכבות הגישה. המתאמן הוא כמו נהג שמקבל את האוטו ולומד לנהוג עליו. המאמן מקבל מפה קוגניטיבית ורגשית אוניברסאלית למסע, בעזרתה הוא יכול לעזור לכל מתאמן להשיג את המטרות שלו לפי הייחוד והמיקום שלו.

לפני שיוצאים למסע שואלים לאן אתה רוצה להגיע? והזמנה למתאמן לדמיין איך יהיה שם כשהוא יגיע למקום שהוא חפץ בו. כשמגיעים במסע לנקודת קושי, אזור בו צריך לחצות נחל, המאמן לא ישכב על האדמה ויהפוך לגשר אלא ייתן למתאמן את הכלים הנחוצים כך שיוכל למצוא את האפשרות המתאימה לו. כשיצטרך לטפס על גבעה יעזור לו למצוא את השביל המתאים וכן הלאה.

היופי במפה שהיא משקפת תפיסה רחבה שמסתכלת על האדם מהרבה מאוד כיוונים דרך המחשבה, התודעה, הרגשות, הגוף, השאיפות ועוד. הגישה מזמינה את המתאמן להכיר ולעבוד דרך החוזקות שלו ולהשתמש גם בחוזקות הפחות בשימוש. למשל אדם שנוטה לפעול בעיקר דרך הצד השכלתני האינטלקטואלי יכול לתת מקום לתכונות נוספות דווקא דרך הפן הרגשי ולהפך.


אדם בוגר יכול ללמוד ללכת מחדש: הגישה האימונית מזמינה כל אחד לתרגל ולהשתמש ביכולות נוספות שהוא מצויד בהן. לדוגמא אדם שעיקר התקשורת שלו היא ביקורתית לאנשים מתרגל לקיים תקשורת חיובית. בתחילת התרגול של היכולות החדשות כל אחד מאיתנו מרגיש לא נוח אך אחרי תקופה מסוימת הוא מצליח להפוך את זה להרגל. ההרגל החדש פותח אפשרויות חדשות לפעולה.

הגישה היא קצרת טווח ומותאמת לתרבות התזזיתית של העידן המודרני ובעיקר לתרבות הישראלית בה לאנשים את הזמן והמקום לתהליכים מתמשכים ויקרים. יחד עם זה התהליך נותן כוח לתהליך עצמאי ואוטונומי ארוך טווח.

אחרי 10-12 מפגשי אימון בממוצע אמור להתחולל שינוי. האדם שעובר את התהליך רוכש את התפיסה איך להשיג מטרות בחיים ואיך להתמודד עם צמתים ודילמות ויוכל להשתמש בה בעתיד. המטרה שלי כמאמן לשאול בפגישה האחרונה: איך זה בשבילך להשיג מטרות הלאה בחיים והוא ידע להסתכל במפה ולהשתמש בה דרך ההתנסות שחווה באפן אוטונומי וללא תלות באדם שעזר לו. אפשר לרענן ולבדוק מחדש אם ישנם שינויים בהמשך אך המטרה היא שתהיה לאדם את המסוגלות המיוחדת לפעול על פי המפה גם כשתנאי השטח משתנים.

במה הגישה האימונית שונה וייחודית מגישות אימוניות אחרות? רוב הגישות האימוניות מתחלקות לשניים:

גישות מבוססות מיומנויות – אני נותן למאמן מיומנויות שונות איך להקשיב ולשאול את המתאמן. מיקוד זה אופייני יותר לשיטות אימוניות ורוחניות .

גישות מבוססות קוגניציה (שכל) - גישות המתרכזות במרכיב הרציונאלי, שכלתני ומשימתי.


הגישה האימונית המערכתית הרחבה שפיתחתי מתייחסת לסה"כ שיש באדם רוח, תודעה, שכל, רגש וגוף – האדם הוא מכלול של מורכבויות, הוא פועל בתוך סביבה מסוימת שהוא חלק ממנה, משפיע עליה ומושפע ממנה.

הגישה המערכתית מאפשרת שילוב בין אינטואיציה וידע, בין המערכות השונות הפועלות בסביבתו של האדם (אישה, ילדים, עבודה, וכד'.) האדם חייב להבין את סביבתו על מנת שיוכל להשפיע עליה.

איך הגישה עובדת בתחום העסקי?

הבסיס הוא אוניברסאלי. הגעתי מיעוץ ארגוני והושפעתי ממודלים אירגוניים, כך שהגישה מאוד מותאמת. רצוי שהמאמן יהיה בעל רקע והיכרות עם העולם האירגוני/העסקי כדי שיכיר את הסביבה בה הוא מבצע את האימון. הייתי ממליץ לכל מנהל לעבור אימון בגישה שלנו. גישת האימון המערכתית מסייעת תוך זמן קצר יחסית לכל מנהל לשפר את הביצועים, היכולות וההישגים שלו כאדם וכמנהל.

רוצים גם אתם לשפר ביצועים ויכולות? למצוא ולהגשים את המטרה שלכם בחיים? לפתור דילמות? להיות מאושרים ובטוחים בעצמכם? בואו ותלמדו גם אתם את הגישה האימונית המערכתית ותקבלו את המפה שתוביל אתכם לחיים מאושרים יותר עבורכם ועבור הסובבים אתכם.

אימון אישי הוא תהליך למידה אישית המעצים אנשים למצות את הפוטנציאל האישי שלהם
ולשפר משמעותית ולאורך זמן את הביצועים וההישגים האישיים והמקצועיים שלהם
.

אין יעד או חלום גדול מידי!
בכדי שתהליך האימון יצליח חייבים להתקיים מספר דברים: מודעות לצורך לשנות את המצב הקיים, רצון והתמדה בהשגת היעדים 
ומורה דרך שיוביל יד ביד את האדם בדרך לשינוי המיוחל.

מאמן אישי הוא מורה הדרך הזה: הוא מסייע למתאמן לזהות את החוזקות שלו, לעצב ולמקד את השאיפות והרצונות שלו
ולבנות תוכנית פעולה שתאפשר לו להגשימם ולהגיע לביצועים והישגים יוצאי דופן ולאורך זמן.


תוכניות האימון האישי הן מגוונות :
אימון להעצמה אישית, אימון קריירה, אימון זוגי, אימון  עסקי, אימון ללקויות למידה, אימון לאיכות חיים ועוד ועוד.
במכללת CoachME תוכל/י להפוך למאמן/ת מקצועי/ת ותוכל/י לרכוש את הכלים על מנת לשדרג את חייך ולעזור לאחרים לשדרג את חייהם. 

1000 תווים